basliklogo
suyadair

Su, insan yaşamında hayati bir önem taşımaktadır. Sadece yaşam için gerekli bir nesne değil aslında yaşamın kendisidir su. Yeryüzünde ilk yaşamın başladığı yerdir ve bizi çevreleyen doğa ve canlıların yaşamı için yerine başka şey konulamayan çok değerli bir elementtir. 

  • Hücrelere oksijen ve besin öğelerinin taşınmasını, ayrıca atık ürünlerin taşınarak böbreklerden atılmasını sağlar.
  • Ağız, göz ve burun gibi vücut dokularının nemlenmesini sağlar.
  • Sindirim ve boşaltım sisteminin düzenlenmesini sağlar.
  • Cilt sağlığında, bağışıklık sisteminin korunması , vücut ısısının denetiminde, ödemin atımında rolü vardır.
  • Kilo alıp vermeden dolayı oluşan sarkmaları sporla birlikte önler.
  • Soğuk algınlığı, idrar yolu enfeksiyonları, böbrek taşları ve mesane kanseri riskini düşürür.
  • Zayıflama diyetlerinde metabolizmayı çalıştırmanın yanında, midede hacim oluşturarak tokluk hissi vermede işe yarar..

Dünyanın ¾’ünü su oluşturmakla birlikte, içebileceğimiz ve kullanabileceğimiz su, toplamın ancak   %3-4 ‘ü kadardır. Dünya nüfusunun artışı, çevre felaketleri, doğanın  ve doğal kaynakların bilinçsizce tüketilmesi,  kirlilik  gibi nedenlerle sağlıklı sular her geçen gün azalmaktadır.

Su insan sağlığı için ne kadar önemliyse tükettiğimiz suyun sağlıklı olması da  en az suyun kendisi  kadar önemli bir konudur. İçmek ve vücudumuzu temizlemek için kullandığımız suyun öncelikle temiz, enfeksiyona neden olabilecek mikroplardan, zehirli atık ve, ağır metallerden arındırılmış olması gereklidir.  Bir çok enfeksiyonel hastalık  ve kanser vakaları,  sulardaki virüs ve bakteriler ile  suda fazla miktarda  olan kimyasallardan kaynaklanmaktadır.  

Genel olarak suyun çeşmeye kadar olan yolculuğu farklıdır. Çeşme suyunda su kaynakları;  dereler, nehirler şeklinde yüzey sularına dönüşmekte ve bu sular yüzeyden bulaşan her türlü kirletici unsurları da (zirai ve tarım ilaçları kalıntıları, metaller, parazit, mikrop ve virüsler) taşıyarak toplanma havzalarına ya da barajlara gelmektedir.

Bu şekilde toplanmış sular muhtelif filtreleme, klorlama ve dezenfeksiyon işlemlerinden geçirildikten sonra su şebeke boruları vasıtasıyla konutlara pompalanmaktadır. Bu proseslerde kullanılan klor gibi dezenfektanlar sağlık açısından uzun vadede kanserojen riskler taşımakta ve  suyun tadını ve kokusunu bozmaktadır,  ayrıca borularda ve su depolarında var olabilecek her türlü yabancı madde, pas, toprak, parazit, mikrop ve virüsler gibi unsurlar da çeşme suyu içinde konutlara ulaşmaktadır.

Günlük hayatımızda bir çoğumuz ; doğrudan  içmek  için , çay ve yemeklerimiz için kullandığımız suyu  bir çok  firmanın piyasaya sunduğu damacana sularından sağlıyoruz.  Bu suların kaliteleri birbirinden farklıdır ve bazılarının  gerek dolum sırasında hijyen kurallarına uymaması gerekse saklama  ve nakliyede sağlığımızı tehlikeye sokacak şekilde uygulamalar yapması  sözkonusudur.  Tamamen doğal ve sağlıklı su dağıtımında tüm standartlara uyan firmaların suları  ise yüksek maliyetleri nedeniyle bütçelerimizi etkilemektedir. Her seferinde su parası vermek yerine bir kere su arıtma sistemi için ücret vermek daha avantajlıdır . 

Su arıtma cihazlarımız,  ev ve işyerleri için içme suyu ihtiyacını karşılayabilecek kapasitede  günde 225 litre  suyu gözünüzün önünde  tortu, klor, renk, zararlı iyonlar (nitrit, amonyum vb.), kireç ve bakterilerden  arıtarak taze bir şekilde  üretebilmektedir.


back

 

firmaadres
       
dalga